zdch.grkatpo.sk - Záchrana drevených chrámov na medzinárodnej drevenej ceste
http://zdch.grkatpo.sk/?spravy&id=13&lng=pl
Mapa witrynyStrana glówna > Wskaźniki projektu > Wiadomości
  Slovenčina   Polski

23.02.2012 | Daniel Dzurovčín (text), Matúš Goc (foto) | Čítanosť(1992) | Photo
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Záverečná konferencia projektu, Prešov

Záverečná konferencia projektu, Prešov

Dňa 14. februára 2012 sa v Prešove uskutočnila záverečná konferencia projektu Záchrana drevených chrámov na medzinárodnej drevenej ceste. Konferencia mala za cieľ prezentovať výstupy a predstaviť projekt, v ktorom bolo opravených a prezentovaných 16 drevených chrámov v poľsko-slovenskom pohraničí.

Účastníkov konferencie pozdravil prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ a v zastúpení prostredníctvom o. Jána Pipku aj Mons. Ján Martyniak, arcibiskup a metropolita przemysko-warszawský. Zúčastneným sa prihovoril aj zástupca Spoločného technického sekretariátu z Krakova Peter Balun.

Následne členovia projektového tímu predstavili jednotlivé aktivity tohto dvojročného projektu, do ktorého bolo zapojených štrnásť partnerov. Na Slovensku boli najväčšie investície realizované v drevených chrámoch v Tročanoch, Krivom a Hunkovciach. V ďalších chrámoch v obciach Lukov-Venecia, Dobroslava, Bodružal, Miroľa a Príkra boli podľa potreby inštalované elektronické zabezpečovacie systémy a zakúpená audio technika, nakoľko pre všetky chrámy bol vyrobený audio sprievodca v desiatich jazykoch, ktorý bude slúžiť návštevníkom z rôznych kútov sveta.

V ôsmych poľských chrámoch v obciach Śnietnica, Uście Gorlickie, Losie, Nowica, Przyslup, Petna, Gladyszow a Czertez sa prevažne realizovali menšie opravy exteriérov chrámov a reštaurovanie vzácnych ikon. Pre všetky chrámy boli vydané prezentačné publikácie v štyroch jazykoch, turistické pečiatky a informačné tabule. Krásu a hodnotu tohto regiónu prezentuje aj ručne maľovaná mapa drevených chrámov v poľsko-slovenskom pohraničí. Projekt sa realizoval od 1. marca 2010 a jeho celkové náklady boli viac ako 526 tisíc eur.

Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013.

Dokument: (cca 334 kB)
Úvodná konferencia projektu, Gorlice
30. jún 2010 | Čítanosť(1211) | Photo
Úvodná konferencia projektu, Gorlice
15. jún 2010 | Čítanosť(1447)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.
Copyright © 2010-2011 Greckokatolickie arcybiskupstwo Prešov